Rozhovor v Novinách Albatrosu

Noviny nakl. Albatros, leden 2010
(21. 5. 2010)

 

Rozhovor:

Jak se jmenovala vaše prvotina a v kterém roce vyšla?

První knížka se jmenovala Na vahách života. Psala jsem v ní o anorexii a ten název měl být dvojsmyslný. Tenkrát jsem na něj byla docela pyšná, dneska už ne.

Psala jste už jako dítě, nebo to přišlo až později?

V dětství mě to občas popadlo. Pamatuju si, že jsem napsala pohádku o ježkovi a dobrodružnou povídku pod vlivem Foglara, do které jsem přimíchala poklad z druhé světové války. A taky jsem si psala, když mi bylo smutno. Třeba jsem zbila svého psa za to, že mi rozkousal panenku, a pak jsem samozřejmě brečela a litovala ho víc než tu panenku. Všeho jsem litovala, a jak už jsem to nemohla vydržet, musela jsem to napsat.

 Vaše první knížka v Albatrosu byla velmi úspěšná. (Připomeňme, že se jmenuje Anička a její kamarádky a vyšla v roce 2004. Její volné pokračování Anička ve městě se objevilo o tři roky později, rovněž s dobrým čtenářským ohlasem. Obě Aničky vyjdou letos znovu.) Co Vás k jejich napsání inspirovalo – a je v nich něco z Vašeho dětství?

Impulsem pro první Aničku byla smrt mojí babičky, u které jsem jako malá skutečně jeden rok na vesnici bydlela, i když ne v domku. Ale tůňka, staré sáně, zlý kohout, kamarádky, kluci, včely, zámek, houpačka, to všechno tam bylo a já jsem cítila, že by to byl dobrý materiál pro dětskou knížku, jen k tomu vymyslet příhody a nějak to spojit. A navíc – já si ten rok opravdu psala deník, protože babička to chtěla a nakonec mě to bavilo. Ke druhé Aničce mě ale mnohem víc než vzpomínky na vlastní dětství inspirovaly vzpomínky na dětství mých dětí.

 Píšete pro děti i pro dospělé čtenáře. Pro koho se vám píše „snadněji“?

Spíš bych řekla, že psaní pro děti je mi milejší. U nich všechno teprve začíná, všechno se otevírá, všechno je opravdovější a i když se něco pokazí, dá se to napravit. Podporuju dětskou víru v sebe sama a v možnosti si vybrat. Ale když píšu pro dospělé, někdy jsem sklíčená, z čeho nějakou naději vykřesat. Zároveň mě to ovšem láká.

Mohou se naši čtenáři i letos těšit na Vaši novou knížku? 

Ano, na jaře vyjde třetí volné pokračování Aničky – Anička u moře. Snad můžu prozradit, že tentokrát Anička pojede se svými rodiči do Egypta, kde si najde novou kamarádku a prožije tu opět spoustu dobrodružství.